Szlak „Po Kolei” z Wolimierza do Jindrichovic

Jak co roku Stowarzyszenie Unia Izerska w lipcu gościła wolontariuszy z całego świata.  Obóz wolontariacki tzw. workcamp kontynuował prace na ścieżce rowerowej z Wolimierza do Jindrichovic na starym nasypie po Kolei Izerskiej, która przestała kursować po 1945 roku.

Od 2010 roku nawiązana została współpraca z czeskim  stowarzyszeniem „Lunarna” i przy pomocy  Funduszy Wyszehrackich, Gmin Leśna i Jindrichovice oraz Nadleśnictwa Świeradów i w lipcu 2012 roku  oficjalnie otwarto ścieżkę rowerową na granicy polsko-czeskiej. Mimo uroczystego otwarcia, wciąż trwają prace na ścieżce. Do tej pory oczyszczone zostały nieczynne nasypy kolejowe, które przerośnięte samosiejkami i krzakami uniemożliwiały poruszanie się po ścieżce. Na trasie zawisły pierwsze oznaczenia graficzne. Kolejny już rok trwa wyrównywanie trasy, którą po skopaniu i wygładzeniu wolontariusze pokrywają szutrem. Stałego nadzoru wymagają również przepusty chroniące ścieżkę przed działaniem wód deszczowych.

Wolontariusze, którzy przyjeżdżają budować ścieżkę, wysyłani są przez Stowarzyszenie „Jeden Świat”, które w ostatnich 3 latach współpracuje ze Stowarzyszeniem Unia Izerska. Stowarzyszenie „Jeden Świat” jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji Service Civil International.

W tym roku dzięki uprzejmości Pana Artura Fabiańskiego , który udostępnił busa, zorganizowana została wycieczka całej grupy do Elektrowni Wodnej Leśna, Zamku Czocha oraz na trening kajakarstwa górskiego, gdzie wolontariusze mieli okazję spróbować własnych sił w tej dyscyplinie sportu. Jeden z wolnych dni wolontariusze spędzili też w górach wspinając się na Stóg Izerski i Smrek. Były to niezapomniane atrakcje, szczególnie dla tych wolontariuszy, którzy pierwszy raz są w Polsce.

Cała grupa wolontariuszy  była dość zróżnicowana. Ze Stowarzyszenia „Jeden Świat” przyjechali: Oxana Shtiben z Krasnojarska w Rosji, Ossi Lemström – Fin mieszkający i pracujący w Antwerpii w Belgii, Kaan Bapir i Erkin Ahmet Turhan z Istambułu w Turcji oraz polskie koordynatorki grupy Natalia Gemza z Wrocławia i Katarzyna Kociniewska z Bydgoszczy. Drugą grupę tworzyli wolontariusze z workaway.info, platformy internetowej umożliwiającej podróżnikom zaangażowanie się w różnego rodzaju lokalne projekty. W tym roku z workaway do Wolomierza przyjechali: Sreekumar Kadalikkattil Sajeevan z Kerali w Indiach, studiujący obecnie w Szwecji oraz Anna O’Neill i Martin Murphy z Kilkenny w Irlandii. Włączyli się też wolontariusze z Polski: Dorota Mitręga z Gdańska i Kamila Obrębka z Wrocławia, Andrzej Wydrzyński a także mieszkańcy Wolimierza. Za organizację posiłków dla tak licznej grupy odpowiedzialni byli zawodowi kucharze wolontariusze: Przemek Szmaja i Hubert. Koordynatorem prac na ścieżce, tak jak w roku poprzednim był Maciej Stadniczuk.

Kooperacja ma na celu nie tylko budowę ścieżki rowerowej jako gratki dla zapalonych rowerzystów i ciekawostki dla miłośników kolei, ale ma być ona też inicjatywą wszystkich, którzy zdają sobie sprawę z wagi współpracy różnych narodów i zacierania sztucznie wyznaczanych granic. W przyszłości ścieżka ma służyć wspólnym wycieczkom, integracji międzynarodowej, wypoczynkowi i zabawie.