Młodzież w Działaniu 2012

We wrześniu 2012 roku nasze stowarzyszenie było partnerem w międzynarodowym projekcie młodzieżowym w Paryżu. Autorką projektu była Pół roku wcześniej Wiktoria Wiktorczyk, która wcześniej wzięła udział w szkoleniu „BiTriMulti” w Tuluzie i tam poznała naszych partnerów z Austrii i Francji,
wspólnie z którymi napisany została projekt wymiany.
Przez 15 dni młodzież z trzech krajów- Austrii, Francji i Polski, miała okazję by wyrazić się na tematy tożsamości, wykluczenia społęcznego i perspektyw we współczesnej rzeczywistości… zgłębić te tematy, odkryć, przedyskutować i wyrazić…W trzynastej dzielnicy Paryża, zwanego „kolebką hip-hopu”, zapewniliśmy dostęp do studiów tanecznych, plastycznych i nagraniowych oraz absolutnych profesjonalistów w różnych dziedzinach Hip-Hopu, którzy prowadzili dla uczestników warsztaty. „The Criminals Crew”- mistrzowie świata w tańcu Hip-Hop przeprowadzili warsztaty taneczne,
jedni z najlepszych francuskich realizatorów dźwięku pomagali przy nagrywaniu płyty, DJ Keri z End Of The Weak, czyli rapowych walk freestyleowych organizowanych na całym świecie, przeprowadził takie wydarzenie specjalnie dla uczestników projektu, a grafficiarze z Jeleniej Góry w międzynarodowym towarzystwie mięli okazjęmalować na wielkiej powierzchni w popularnym, paryskim graffiti parku.
Międzynarodowa, 30-osobowa grupa, mocno zróżnicowana pod względem wieku i doświadczenia to reprezentanci kultury Hip-Hop. Hip-Hop, czyli 4elementy: DJing, MCing, brake-dancing i street art. Te elementy były jedynie środkiem, dzięki któremu uczestnicy wyrażali to, nad czym zastanawialiśmy się podczas warsztatów psychologicznych:
tożsamość własna, kulturowa, sub-kultorowa. Relacje między nimi i wpływ na siebie. Co je buduje, jaki mamy wpływ na nie… Misją projektu był proces kreacji kierowany
przez samą młodzież, który wzmocni uczestników jako indywidualistów oraz jako członków wspaniałej, międzynarodowej, wielokulturowej grupy. Rozbudzenie wyobraźni,
pokazanie możliwości działania na własnym polu, wzmocnienie pewności siebie!
I udało się! Było to nie lada wyzwanie, ale i wielka radość. Nauczyliśmy się dużo więcej o procesie grupowym i „grzebaniu” głęboko w sobie, niż podczas jakiegokolwiek innego projektu. Uczestnicy stworzyli niebywałą energię- nagrali płytę CD (dostępna online pod adresem: http://dl.dropbox.com/u/39324437/IDreloaded%20Crew.zip ), przygotowali wielkie, hip-hopowe show, stworzyli videoclip. Udało się tworzyć razem bez czegoś, co naturalnie kojarzy się z kulturą Hip-Hop- bez rywalizacji.

Dzięki projektowi młodzież z Wolimierz, Gryfowa, Świeradowa Zdroju, Jeleniej Góry i Wrocławia zapoczątkowała przygodę ID.Reloaded (nazwa projektu), która już doczekała się kontynuacji. Na początku czerwca 2013 jedziemy do Anglii. Przez tydzień skupimy się na tym, w jaki sposób używając czterech elementów Hip-Hopu można zmieniać społeczności, integrować, używać ich jako narzędzia do animacji. Idea pochodzi od projektu Zulu Nations, grupy która w latach 70 używała Hip-Hopu do walki z ubóstwem, uzależnieniami, walkami gangów, itd. Projekt ma pozytywny wpływ na kulturę Hip-Hopową do dnia dzisiejszego, a lokalne grupy pod tą samą nazwą działają na całym świecie! Do projektu w Anglii dołączy naturalnie grupa z Wielkiej Brytanii oraz młodzież z Rumunii. W wymianie weźmie udział 30osób.Udało nam się także pozyskać fundusze na kolejne Hip-Hopowe spotkanie, tym razem w Graz (Austria), gdzie młodzież skupi się bardziej na działaniu w przestrzeni publicznej, użyje hip-hopu do integracji, do porozumienia..

Wszystkie projekty odbywają się w ramach programu „Młodzież w Działaniu”. Dzięki dofinansowaniu młodzież korzysta z darmowego zakwaterowania, wyżywienia, warsztatów oraz otrzymuje 70% zwrotów kosztów podróży. To fantastyczna okazja, dzięki której wielu młodych ludzi po raz pierwszy może pozwolić sobie na tak długi i intensywny wyjazd zagraniczny ściśle związany z ich zainteresowaniami i polem działania.

 

  „Młodzież w Działaniu to program Unii Europejskiej, który pozwala uzyskać dofinansowanie na realizację projektu. Dzięki temu młodzi ludzie w wieku 13–30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki.

Program adresowany jest również do osób pracujących z młodzieżą oraz organizacji działających na rzecz młodzieży, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, rozwinąć działalność czy nawiązać współpracę międzynarodową.

„Młodzież w działaniu” wspiera przedsięwzięcia, które mają pomóc w rozwoju osobowości młodych ludzi oraz sprzyjać nabywaniu nowych umiejętności. Za realizację programu w Polsce odpowiada Narodowa Agencja Programu „Młodzież w działaniu”, której rolę pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.”

 

Projekt był współfinansowany przez miasto Paryż.

 

zapraszamy na oficjalną stronę programu: www.mlodziez.org.pl