2011 ARTBUZZ


W lutym 2011 rozpoczęliśmy realizację projektu ARTbuzz, na który fundusze pozyskaliśmy wygrywając lokalny konkurs grantowy programu Równać Szanse. Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, zarządzany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, a jego misją jest „wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (…)”.

ARTbuzz to cykl warsztatów i spotkań z twórcami, którzy pochodzą z naszego terenu i tutaj działają, tworzą, widząc perspektywy. Rezultatem tych działań będzie (mamy nadzieję) przełamanie bariery między młodymi ludźmi, a artystami. Nabycie konkretnych umiejętności a także zdobycie inspiracji i dostrzeżenie perspektyw przez młodzież wywodzącą się ze wsi. Chcemy, aby beneficjenci projektu nabyli umiejętność korzystania z doświadczeń osób z osiągnięciami w obszarze kultury i uświadomili sobie ogrom możliwości pracy i rozwoju, jakie daje obszar kultury.

Zaplanowaliśmy m.in. warsztaty: teatralne z Wiktorem Wiktorczykiem, fotograficzne z Józefiną Matusiak i Ignacym Skwarcanem, scenograficzne z Frankiem Knolmannem i Zbigniewem Roszkowskim, taneczne z Tomaszem Gajewskim i wiele innych. Planujemy, że finałem naszych spotkań będzie wspólnie stworzony spektakl, który pokażemy w jednej okolicznych miejscowości.

ARTbuzz to edukowanie mądrego odbiorcy sztuki. ARTbuzz to spojrzenie na widowisko z różnych perspektyw, nie tylko okiem zdystansowanego widza. ARTbuzz to wspólne spotkania i dobra zabawa.

 

23.07.2011 rok . godz 12 00
- odbył się finał projektu ArtBuzz na Stacji Wolimierz

W ramach projektu Art Buzz w niedzielę 15 maja odbyły się na Stacji
Warsztaty fotograficzne-portret/oswi
etlenie studyjne -

poprowadzili: Józefina Matusiak & Ignacy Skwarcan ze Złotego Potoku
Dzieci i młodzież z Wolimierza i okolic wzięły udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej !!

 

Oto efekty -


Wiosenne przebudzenie

Po zimowych rozmowach wstrzymaliśmy na chwilę nasze spotkania ze względu na okrrrrropne mrozy, ale słoneczko zaskoczyło nas szybko. 11 marca na Stacji Wolimierz grupa animatorów zaprosiła 14-19 letnich pasażerów do 6 cyrkowych wagonów. Konduktorzy to Sara, Wiktoria, Dorota i Konrad, a stacje, na których można wysiąść , to akrobatyczna polana (jest już na tyle ciepło, że podstawy z akrobatyki Konrad pokazuje młodym adeptom na świeżym powietrzu), bańkowa scena (ogromne bańki mydlane puszczamy z uczestnikami na dużej scenie przy Stacji) czy powietrzna sala teatralna (akrobatyka na szarfach).  Odbyły się też pokazy i warsztaty fire show, żonglerki piłkami i kijami, a także tzw. kontakt akrylową kulą (kolejna sztuka cyrkowa). 19 i 20 marca uczestnicy projektu przyglądali się bliżej pracy scenografa i profesjonalnym muzykom. Budowaliśmy wielkie Marzanny, które spłonęły przy wieczornym ognisku (Zimo precz!). Nie dość, że tradycji stało się zadość, to uczestnicy, rozmawiając o sposobach na umocnienie kukieł czy doborze farb do malowania ich twarzy, dowiedzieli się wiele na temat konstruowania  wielkich lal. Na Stację Wolimierz przyjechali  także DJeje z kilogramami sprzętu w wielkich walizach. Młodzi nie tylko mogli obserwować ich pracę, ale także sami próbowali tworzyć proste dźwięki na komputerowych programach do robienia muzyki. Wieczorem oczywiście odbyła się zabawy w rytm dźwięków wszelakich, o których wiedzieliśmy już znacznie więcej! Jaka to różnica, taka świadomość muzyczna… a jaka przyjemność!

 

Kwietniowe pląsy…
9 i 10 kwietnia odbyły się intensywne warsztaty taneczne i ruchowo-pantomimiczne oraz część z zaplanowanych zajęć scenograficznych. Uczestnicy projektu robili gipsowe maski, odciski swoich własnych twarzy! Zadanie dla odważnych, którzy na 15min pozwolili sobie zagipsować oczy… usta… i oddali się w ręce swoich kolegów / koleżanek, oczywiście pod okiem instruktorów. Na kolejnych spotkaniach mamy zamiar ozdabiać i przerabiać maski. Taniec natomiast i ruch stały się natychmiast ulubionym warsztatem uczestników, dzięki czemu pojawiły się plany utworzenia stałej grupy taneczno-ruchowej, zaplanowania regularnych zajęć. Wieczorem po warsztatach oglądaliśmy film „Tango” Carlosa Saury, który nie tylko wprowadził piękny, południowy klimat, ale także opowiadając o tworzeniu widowiska, obudził zapał do pracy nad naszym spektaklem.

Zimowe spotkanie organizacyjne

W lutym odbyły się dwa spotkania. Przedstawiliśmy się sobie, przy pysznych ciastach i herbatce omawialiśmy działania, które zaplanowane są w projekcie. Były też zabawy integracyjne i mnóstwo śmiechu. Zachęciliśmy uczestników do rozmowy o możliwościach działania młodzieży w naszej okolicy i zgłaszania propozycji aktywności, którymi są zainteresowani. Drugie spotkanie to był dzień bardzo aktywny- zabawy ruchowe, poruszanie się na scenie, pantomima. Było to bardzo energetyzujące i (co ważne zimową porą) rozgrzewające.

Projekt realizowany dzięki:

Posted in Bez kategorii Comments Closed