2010 Budownictwo naturalne

Domy ze słomy i gliny

Moritz Reichert ze Stankowic, eksperymentator, pasjonat gliny i słomy, członek „Unii Izerskiej”, postawił pierwszy na Dolnym Śląsku dom z gliny i słomy, we wsi Gajówka, w gminie Mirsk.

Eksperymenty z budynkami stawianymi z gliny i słomy odpowiadają na współczesne potrzeby oszczędności energetycznej i tworzą silny ruch ekologicznego budownictwa. Glina i słoma to bodajże najkorzystniejsze rozwiązania zastępujące konwencjonalne materiały. Domy z nich wykonane spełniają wymagania stawiane budynkom, którym przyznano kategorię budownictwa pasywnego. Budownictwo słomiano-gliniane to pole do popisu zarówno dla badaczy i wyspecjalizowanych technologów, jak i dla amatorów hipisów, którzy własnych sumptem stawiają swoje hobbicie norki.

Metoda Moritza polega na skonstruowaniu gotowych elementów słomiano-glinianych, które potem można jak klocki lego układać w dowolne, tradycyjne lub nowoczesne, minimalistyczne lub organiczne kształty budynków. Każdy z elementów składa się z ramy drewnianej wypełnionej kostkami słomy, które powleka się pierwszą warstwą gliny. Klocki mają zwykle wymiary 2,5m x 2,5m. Przygotowane uprzednio elementy trzeba na miejscu budowy złożyć w dom. Wszystko to brzmi niezwykle prosto, ale opracowanie tego nowatorskiego sposobu to miesiące konstrukcyjnych rozterek i praktycznych eksperymentów.