2010 FESTIWAL

 

Plakat II Festiwal Ziemi Izerskiej

Era Wodnika – jedna z dwunastu epok astrologicznych, następująca po Erze Ryb. Według astrologów jest to obecna epoka. Ery mają związek z duchowym rozwojem ludzkości. Posiadają charakter cykliczny i powtarzają się mniej więcej co 2000 lat. Era Wodnika, ma być początkiem złotego wieku pełnego obfitości i wzajemnego zrozumienia, okresem głębokich przemian społecznych, państw bez granic, świadomości związku człowieka z całą Naturą. Usłyszałam o niej jeszcze w socjalizmie od jeszcze wówczas nieznanej pisarki Olgi Tokarczuk. To znaczy o tym, że to nie wymysł hipisów, ale astrologicznie zapisana przyszłość Ziemi. I choć wówczas brzmiało to jak bajka, wszystko się sprawdza – nie ma granic, moda i obyczaje się kompletnie pomieszały i w tolerancji bawią się na imprezach wielbiciele średniowiecza, z gotyckimi castel party fanami, punki z rastamanami i nikogo nie dziwi facet w spódnicy i na odwrót. W erze Ryb przez stulecia panowała jedna moda i zwyczaje. Dziś możemy się ubrać w kostium z dowolnej epoki! Nastała tolerancja, ale jest jeszcze dużo pracy do zrobienia. Jak odnaleźć się w czasach najszybszego postępu w historii ludzkości ale i największych zniszczeń przyrody? Na pewno warto się Spotykać, razem tańczyć, grać, śpiewać, uczyć się i dyskutować. To daje Radość i Siłę i tak od lat na Stacji Wolimierz czynimy, z czego zdaję relację:

Sezon 2010 minął na Stacji Wolimierz pod znakiem współpracy polsko – czeskiej. Już podczas workcampu wraz ze Stowarzyszeniem Lunaria z Jindrichovic pod Smrkiem budowaliśmy Miłe Miejsce na Łące – sauno- prysznic z wodą ogrzewaną w czarnych rurach, staw do ochłody po saunie, piec z gliny do ogrzewania sauny i gotowania, zadaszoną kuchnię zewnętrzną, płotek z wierzby – parawan. Przygotowywaliśmy też Stację na Festiwal.

Od 30 lipca do 3 sierpnia 2010 na STACJI WOLIMIERZ odbyło się Spotkanie Istot Ery Wodnika – JARMARK WIEJSKI i FESTIWAL „AGE OF AQUARIUS – ERA WODNIKA”.

Festiwal otworzył uroczysty wernisaż wystawy „Szlakiem dawnych kolei”, przygotowana we współpracy stowarzyszenia Lunaria z Czechami i stowarzyszenia Unia Izerska – ekspozycja starych map i zdjęć, pokazujących historię połączeń między Jindrichovicami, Wolimierzem, Mirskiem, Gryfowem i Świeradowem. Jej celem jest zainspirowanie włodarzy tych terenów do przywrócenia łączności między tymi atrakcyjnymi i od lat współpracującymi miejscowościami. Po Wolimierzu wystawa gościła w Mirsku, Świeradowie i Gryfowie, a obecnie zawitała do Czech. Na jej zakończenie przewidziana jest Konferencja dotycząca przyszłości starego szlaku kolejowego, który marzymy aby stał się szlakiem pieszo – konno – rowerowym.

Podczas otwarcia wystawy zaśpiewał duet dziewcząt z Lunarii oraz wystąpił wirtuoz gitary – Tomasz Gwinciński, a historię kolejki izerskiej opowiedział Feliks Chojnacki.

Na łące koło Stacji zagościł JARMARK WIEJSKI IZERSKI. Okoliczni artysci i rzemieślnicy prezentowali swoje prace – obrazy, ceramike, szkło, ubiory, żywność.

Pracownia Zieleni z Mlądza przywiozła sadzonki drzew i traw ozdobnych, ceramikę, wyroby lawendowe i książkę „Jak uprawiać lawendę dla przyjemności i zysku”.

Ewa Pawlak – biżuterię i przedmioty ozdobne – decoupage, Iza Pachulska – ceramikę, WarsztArt Wiesławy Dowchań z Wolimierza – narzuty, poduszki, ubiory izerskie, Konstancja Uniechowska – drukowane tkaniny, podkoszulki i jedwabne szale, Agnieszka Borkowska – biżuterię z filcu. Pia i Nico ze Stankowic oraz Gospodarstwo Ekologiczne Krukowisko oferowali domowe wypieki, skarby z warzywników, sadów i kurników, przetwory domowe. Pizze z zabytkowych pieców chlebowych i jagodzianki z jagód izerskich serwował Zdzichu – piekarz z Wolimierza. Niezmiernie cieszy pojawienie się na Stacji pań z Wolimierza, które napiekły racuchów, czy pana z Mirska ze straganem z woskowymi świecami. Grupa Działania Pokrzywnik prowadziła KAMPANIE edukacyjne, m.in. Stop GMO, ochrona Krajobrazu, Stop wiatraki w miejscach cennych przyrodniczo, segregacja śmieci.

Szymon Surmacz z redakcji czasopisma „Obywatel” prezentował kino alternatywne i kampanię Tiry na Tory.

WARSZTATY jak co roku odbyły się różnorakie. Warsztaty fotograficzne-portret/oświetlenie studyjne poprowadzili Józefina Matusiak i Ignacy Skwarcan, Yogę kundalini – Sylwia Hanff, bębniarskie – Gaja, Lolek i zespół Yankadi, Vedic Art – Baszka von Hanff, malowania i grawerowania szkła – Magda Kuźniarz, filcowania – Agnieszka Borkowska, ceramiczne – Iza Pachulska, tańca orientalnego – zespół ATMA, budownictwa ze słomy i gliny w kooperacji z Czechami – Jaroslav Sterec, naciągania skóry na bęben – Kaczor z Yankadi.

KONCERTY w tym roku działy się wszędzie, od kuchni do lasu, od wielkich po recitale. Dwa bębniarskie koncerty -”Tiriby” z Jeleniej Góry i „Yankadi” z Wrocławia porwały publiczność do szalonych afrykańskich tańców. Z Łodzi po latach przerwy zagościły Mikrowafle i jak zawsze zagrały dowcipnie i energetycznie! Wielką niespodziankę sprawił nam Jacek Bieleński, który przywiózł ze sobą wspaniałych muzyków Zbigniewa Uhuru Brysiaka i Filipa Gałązke. Z Wolimierza dołączył do nich Aleksander Korecki i w niedzielę rozkoszowaliśmy się koncertem zespołu PAFFULON. Po raz kolejny z Wałbrzycha przyjechał dynamiczny zespół punk – ska – reggae – „Razturaztam”. Nasze lokalne Łużyczanki pojawiły się w niedzielę z wypiekami i innymi specjałami kuchni izerskiej i dały wspaniały koncert. „Pewne Podniety Akustyczne” z Zielonej Góry na zakończenie Festiwalu zagrali z Konradem i Natalią z zespołu Rivendell.

Mocnym artystycznym doznaniem było spotkanie z teatrem butoh. Etiudę butoh pod tytułem „Hydrohypno” przedstawiła haryzmatyczna Irena Lipińska. Zaprezentowano również film o butoh – „Dance of darkness”. Oczarowani wyszli też widzowie pokazu slajdów Bożeny Zielińskiej – „Szwendanie się po świecie – zima w ciepłych krajach”. Za to jak w tropikach zrobiło się podczas plenerowego występu grupy tańca orientalnego „Atma”. Piękne dziewczyny w egzotycznych kostiumach rozgrzały atmosferę…

Licznie pojawili się D.J.eje i soundsystemy. Smacznie i bez przerwy zagrali – Bass Aid Soundsystem – Kaczuch Qua Dubby Dread & Chris Dread aka, Knotty z Wrocławia, Dub Punk Soundsystem z Oławy, Four Session Sounsystem z Jeleniej Góry, Eskiman – reggae roots z Wrocławia, Senor Balanga Sąd System – dJ bUaZEn z Teneryfy – muzykę swieżą i jak zwykle unikalną.

Poza zaplanowanymi artystami zdarzyły się PREZENTY! W sobotę wieczorem przy ognisku pojawili się trzej muzycy z kontrabasem, akordeonem i gitarą. Jak zaczęli grać i śpiewać – ani na chwilę nie przestali do rana! Repertuar klezmersko – cygański i niezwykła energia porwała nas do tańca i śpiewu. Skąd się wzięli? We Wrocławiu spytali, gdzie warto w Polsce zawitać i ktoś skierował ich do Wolimierza. Przybyli i z tą opinią się zgodzili – rozejrzeli się po terenie i natychmiast wrócili do auta po instrumenty. Cuda się zdarzają. Jeśli chcecie ich zobaczyć, to na Youtubie są filmiki z całego świata z muzykami z Caspian Hat Dance. Mam nadzieję, że zagoszczą jeszcze do Wolimierza ze specjalnym koncertem!

Kolejnym prezentem okazała się Tatiana Izotova, która przyjechała i śpiewała z zespołem Yankadi. Na festiwalowym rozkładzie jazdy zobaczyła, że… Tango… – A ja śpiewam tango – ucieszyła się. I tak spontanicznie odbył się pokaz kolekcji dzierganych sukni Oli z Lasu „Tangiem otulone”, do którego zaśpiewała tango argentyńskie Tatiana Izotova! Po raz drugi zaś Tatiana wystąpiła tworząc ilustrację muzyczną do spektaklu akrobatyki powietrznej grupy „Sutra”. Dziewczyny grające niegdyś w stacyjnym teatrze „Petit Divadlo”, od roku tańczą na szarfach a ich grupa stanowi kolejną atrakcję rodem z ziemi izerskiej. Zapraszajcie „Sutrę” na swoje imprezy, aby wspierać młode talenty i dodawać uroku okolicznym świętom.
Poza świetną zabawą i edukacją efektem Festiwalu są liczne projekty, które urodziły się między świeżo poznanymi artystami. Skupiamy się i czy kto wierzy w gwiazdy, czy nie – zapraszamy do tworzenia Ery Wodnika – niech się rozwija i nie znika…

Stacja Wolimierz zaprasza do współpracy - Jemiołka Izerska – od lat prowadząca Kampanię Stop Kiep Rzucany Byle Gdzie

więcej zdjęć na stronie Facebook’owej Stacji Wolimierz: http://www.facebook.com/album.php?aid=18401&id=108016012563103