Młodzież w Działaniu 2013

W dniach 13-21 października 2013 roku na terenach Wolimierzu odbyło się szkolenie „Observe, Reshape, Act! Active observation as a key to improve neverending development in youth work”.

Pracownicy młodzieżowi z Polski, Ukrainy, Włoch, Węgier, Rumunii, Białorusi, Portugalii, Gruzji, Armenii, Bulgarii oraz Austrii – łącznie 30 osób – przyjechali w Góry Izerskie, żeby odkryć jak ważna jest aktywna obserwacja podczas pracy z innymi ludźmi, poznać nowe metody pracy z przeróżnymi grupami docelowymi, podzielić się swoimi ulubionymi metodami pracy i odświerzyć te, których używają na co dzień.

Uczestnicy miedzynarodowego spotkania mieli mozliwość wzięcia udziału w warszatach z jogi, forum theatre, pantomimy, animacji filmowej, tańca współczesnego, żonglowania, psychodramy, akrobatyki powietrznej, pedagogiki cyrku, itd. Warsztaty prowadzone były przez samych uczestników, oraz trenerki: z Polski- Wiktoria Wiktorczyk, Ukrainy –  Hrystia-Dredka Pavlutska oraz z Austrii- Christina Gruber dos Santos Campos. Większość warsztatów odbywała sie na Stacji Wolimierz.

Przedstawiciele 11 krajów na 9 dni zamieszkali w Domu Gościnnym Przydębie, smakując pysznej, domowej kuchni Wiesi i Marka Wąsów.

W myśl idei zwalczania ksenofobii i edukacji międzykulturowej w lokalnym środowisku, w ramach szkolenia odbyła się również gra terenowa, podczas której międzynarodowa grupa  miała możliwość poznać okolicę i zaprzyjażnić się z miejscowymi oraz wieczór kultur, na który zostali zaproszeni mieszkańcy wsi.

Młodzi ludzie z różnych zakątków świata zmagali się z żywiołem leśniańskiej Kwisy, dzięki wyzwaniu klubu kajakowego w Leśnej (serdecznie dziękujemy!).

Jako rezultat treningu zostanie stworzony film instruktażowy, dotyczący użycia wybranych ćwiczeń związanych z nowo-poznanymi i ciekawymi metodami pracy.

Szkolenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z programu Komisji Europejskiej- „Młodzież w Działaniu” w ramach akcji 3.1 „Szkolenia i Tworzenie Sieci”.